Sunday, January 23, 2011

Lohusalik Mimi


Biraz gec de olsa sevgili Derya'nin mimine cevap veriyorum. 

1- Lohusalık denen hadise sizce tam olarak nedir?
Lohusalik bence insanin kendine yakisani giymesidir. Saka saka :)) Lohusalik kadinin dogumdan sonra hormonal dalgalanmalar sonucu ve/veya yeni hayatina alisma sürecinde gecirdigi dönemdir. 
 
2- Lohusalık içinde hormon dengesizliğini de barındıran bir şeyse neden 40 gün sürer gibi bir algı var toplumda sizce? Regl olamadığın, emzirme ile birlikte hormonların dağınık kaldığı süre boyunca sürmesi makul değil mi? 
Makul cünkü regl olmamak dogum yapmamis kadinlarda bile bi sürü sikintiya yol acarken büyük bi yükü omuzlamis kadinlarda etksini daha da göstermesi mümkün bence. 
 
3- Sizin lohusalığınız (Hormonal dengesizlikler ve depresif olma halini kastediyorum hep lohusa derken) ne kadar sürdü? 
2 - 3 hafta sürdü diyebilirim. Ben yurtdisinda bütün dis etkileri, bütün o toplumsal baskilari cok cok az hissettigim bi hayat yasiyorum. Esim de benim duygusal salinimlarima duyarli bi insan oldugu icin yüküm daha da hafif. 
Yine de bu lohusalik halinin tam gectigini söyleyemem. Misal Özgür memeyi reddettiginde yahut kabizlik cektiginde yahut yesil kaka yaptiginda kisacasi bir problemle karsilastigimizda o sikinti hali tekrar baslayabiliyor.  
 
4- Nasıl geçti, hep aynı şiddette miydi? Normale yavaş yavaş mı, birden mi döndünüz? Herp depresif, sinirli olacak şekilde mi etkiledi sizi, manik, aşırı enerjik anlarınız da oldu mu? 
Normale yavas yavas döndüm diyebilirim. Özellikle dogum sonrasi o yorgunluk ilk iki hafta cok fazla gösterdi kendisini. Sonrasinda yavas yavas eski gücüme geri döndüm. Psikolojik olarak hala, eskisine göre daha hassas bi insanim diyebilirim.
 
5- O dönem yanınızda, sizi gerçekten anlayan, destek olan eş, dost, arkadaşınız var mıydı? Yalnız mı geçirdiniz? 
Dedigim gibi ben yurtdisinda yasadigim icin cok sükür o dönemi olumsuz etkileri en az hissederek yasadim. Esim ve arkadaslarim sagolsunlar desteklerini esirgemediler.
 
6- Eşinizle nasıl geçirdiniz bu süreci? 
Esim bu dönemin gecici bi dönem oldugunu, ileride herseyin daha kolay olacagini bana sürekli hatirlatarak ve gerektiginde gün icerisinde Ada'ya bakarak bana destegini hep sürdürdü ve sürdürmekte..

Ve bu mimi cevaplamak isteyen bütün annelerle paylasiyorum.  

0 comments on "Lohusalik Mimi"

Post a Comment

 

Anne olunca anlamadiklarim Copyright 2008 All Rights Reserved Baby Blog Designed by Ipiet | All Image Presented by Tadpole's Notez